
Skarvlås 5st. för elrep, upp till 6,5mm, förzinkad, VOSS.farming
- Oval repkoppling med fästskruv
- Lätt montering/fastsättning med en skruvmejsel
Produktinformation
5x Repskarv, oval, upp till 6,5 mm (förzinkad), VOSS.farming
VOSS.farming oval koppling till elstängselrep säkerställer en solid mekanisk och elektrisk anslutning av elstängselrep eller tjocka eltrådar/polytrådar med rostfria ledare.
Den förzinkade kopplingen är lämplig till rep på upp till Ø 6,5 mm. Utöver den perfekta elektriska kontakten skapar denna produkt även tillförlitliga och framför allt en koppling av repändarna som kan belastas mekaniskt. Bearbetningskvaliteten och materialet lovar en lång livslängd. Monteringen av vår elstängselkopplng med en skruvmejsel är så enkel som den kan bli.
Praktiskt tips:
Elrep bör inte knytas ihop! Ledartrådarna kan gå sönder, strömflödet bryts och skyddsspänningen sjunker, stängslet blir osäkert.
Om dessa skarvar används ihop med eltråd, elband eller elrep som innehåller kopparledare, rekommenderar vi att använda rostfria skarvar istället för den här förzinkade varianten, för att säkerställa ett högt skydd en längre tid framöver.
Snabbfakta
Användningsområde:
- möjliggör snabb elektrisk och mekanisk anslutning
- lämplig till rep och kordlar på upp till 6,5 mm
Detaljer:
- förzinkad
- reglering med stor fixeringsskruv
Specifikationer
- kopplar ihop elstängselkordel resp. elstängselrep på upp till Ø 6,5 mm med varandra på ett säkert och hållbart sätt
- mycket lätt montering med en skruvmejsel
- elektriskt perfekt koppling
Paketet innehåller
- 5x Repskarv, oval, upp till 6,5 mm (förzinkad), VOSS.farming
Tillverkare
Ansvarig kontakt
- VOSS GmbH & Co. KG
- Ohrstedt Bhf. Nord 5
- 25885 Wester-Ohrstedt
- Tyskland
- e-post: info@voss-group.eu








